Centella Asiatica-koreai arcápolás

Centella Asiatica | Gotu Kola of Asia

The Centella Asiatica one of K-beauty's most popular ingredients, known worldwide as a natural source for soothing the skin. Pure, effective, and gentle – it's no coincidence that it forms the foundation of many Korean brands.

Centella Asiatica detailed information

Szűrők

Rendezés:

211 termék

21% megtakarítás
fényvédő
32% megtakarítás
hidratáló arckrém
4.9 Kedvezményes ár$63.00 Eredeti ár$93.00Unit price: $1.26/ml
29% megtakarítás
SKIN1004 - Madagascar Centella Light Cleansing Oil - Arctisztító olaj - 200ml
5.0 Kedvezményes ár$51.00 Eredeti ár$72.00Unit price: $0.26/ml
20% megtakarítás
Arctisztító hab
5.0 Kedvezményes ár$43.00 Eredeti ár$54.00Unit price: $0.34/ml
21% megtakarítás
SKIN1004 - Madagascar Centella Probio-Cica Enrich Cream - Hidratáló arckrém
4.7 Kedvezményes ár$67.00 Eredeti ár$85.00Unit price: $1.34/ml
26% megtakarítás
Arcápoló szett
4.8 Kedvezményes ár$95.00 Eredeti ár$128.00Unit price: $95.00/db
28% megtakarítás
arcszérum
5.0 Kedvezményes ár$57.00 Eredeti ár$79.00Unit price: $0.57/ml
21% megtakarítás
agyagmaszk
25% megtakarítás
arcszérum
4.9 Kedvezményes ár$61.00 Eredeti ár$81.00Unit price: $1.22/ml
22% megtakarítás
arcszérum
4.9 Kedvezményes ár$49.00 Eredeti ár$63.00Unit price: $0.89/ml
fátyolmaszk
30% megtakarítás
arcszerum
5.0 Kedvezményes ár$30.00 Eredeti ár$43.00Unit price: $1.00/ml
18% megtakarítás
SKIN1004 - Madagascar Centella Ampoule - Hidratáló arcszérum - 30ml
5.0 Kedvezményes ár$27.00 Eredeti ár$33.00Unit price: $0.90/ml
SKIN1004 - Madagascar Centella Watergel Sheet Ampoule Mask - Hidratáló fátyolmaszk
14% megtakarítás
ránctalanító krém
21% megtakarítás
SKIN1004 - Madagascar Centella Tone Brightening Capsule Ampoule
19% megtakarítás
szemkörnyékápoló
4.8 Kedvezményes ár$46.00 Eredeti ár$57.00Unit price: $2.30/ml
25% megtakarítás
arctisztító hab
30% megtakarítás
SKIN1004 - Madagascar Centella Soothing Cream - Hidratáló arckrém
4.9 Kedvezményes ár$52.00 Eredeti ár$74.00Unit price: $0.69/ml
ránctalanító krém
21% megtakarítás
SKIN1004 - Madagascar Centella Poremizing Light Gel Cream - Pórusösszehúzó krém
25% megtakarítás
arctonik
5.0 Kedvezményes ár$57.00 Eredeti ár$76.00Unit price: $0.27/ml
11% megtakarítás
retinol krém
5.0 Kedvezményes ár$34.00 Eredeti ár$38.00Unit price: $0.23/g
23% megtakarítás
SKIN1004 - Madagascar Centella Poremizing Clarifying Mask

Detailed presentation of Centella Asiatica

Centella Asiatica, also known as Gotu Kola, is one of the most sought-after herbal ingredients in Korean skincare. It is famous for its soothing and regenerating effects, especially recommended for sensitive, irritated, or inflamed skin. The plant, also known as "tiger grass," gets its name from wild tigers rolling in it to heal their wounds.

🌿Why choose Korean cosmetics containing Centella Asiatica?

  • Soothes irritated skin and reduces redness
  • Strengthens the skin’s protective barrier, making it more resistant to external factors
  • Supports wound healing and skin regeneration
  • Hydrates and softens the skin without weighing it down

🔷 What are the most popular Centella-based cosmetics on kbeautyforyou.hu?

SKIN1004 is the best-known Korean brand that uses only pure Centella Asiatica extract sourced from Madagascar. Its bestsellers – such as the Madagascar Centella Ampoule – are ideal for caring for sensitive, reactive skin.

Related content

All
hidratáló arckrém

Moisturizer for oily skin - does your skin really need it?

If you have oily skin, you may have thought that moisturizer would only make your face look shinier. However, oily skin also needs hydration - the real question is which moisturizer to choose for o...

pattanásos bőr

COSRX for acne - Which COSRX product should you choose for acne-prone skin?

COSRX for acne? We’ll show you which COSRX products may be suitable for acne-prone, blackhead-prone, and oily skin, and how to build your routine.

Tranexamic Acid

Tranexamic acid in Korean skincare - What is it good for, and how should you use it for pigmentation?

If you are looking for a targeted active ingredient for pigmentation spots, uneven skin tone, or a dull complexion, you have probably already come across tranexamic acid. In recent years, it has ap...