Centella Serum

Szűrők

Rendezés:

59 termék

Új termék
szérum
Kedvezményes ár$38.00Unit price: $0.95/ml
Új termék
szérum
SKIN1004 - Madagascar Centella Tone Brightening Capsule Ampoule - Hidratáló ampulla - 30ml
28% megtakarítás
arcszérum
5.0 Kedvezményes ár$56.00 Eredeti ár$78.00Unit price: $0.56/ml
25% megtakarítás
arcszérum
4.9 Kedvezményes ár$60.00 Eredeti ár$80.00Unit price: $1.20/ml
21% megtakarítás
arcszérum
4.9 Kedvezményes ár$49.00 Eredeti ár$62.00Unit price: $0.89/ml
29% megtakarítás
arcszerum
5.0 Kedvezményes ár$30.00 Eredeti ár$42.00Unit price: $1.00/ml
21% megtakarítás
SKIN1004 - Madagascar Centella Ampoule - Hidratáló arcszérum - 30ml
5.0 Kedvezményes ár$26.00 Eredeti ár$33.00Unit price: $0.87/ml
21% megtakarítás
SKIN1004 - Madagascar Centella Tone Brightening Capsule Ampoule
gyulladáscsökkentő szérum
25% megtakarítás
centella szérum
5.0 Kedvezményes ár$63.00 Eredeti ár$84.00Unit price: $0.63/ml
20% megtakarítás
csiganyál szérum
5.0 Kedvezményes ár$75.00 Eredeti ár$94.00Unit price: $1.25/ml
29% megtakarítás
centella szérum
Új termék20% megtakarítás
szérum
Kedvezményes ár$45.00 Eredeti ár$56.00Unit price: $0.90/ml
30% megtakarítás
arcszérum
5.0 Kedvezményes ár$66.00 Eredeti ár$94.00Unit price: $0.66/ml
20% megtakarítás
Hidratáló szérum
4.5 Kedvezményes ár$56.00 Eredeti ár$70.00Unit price: $1.12/ml
retinol
Kollagén szérum
20% megtakarítás
arcszérum
4.5 Kedvezményes ár$56.00 Eredeti ár$70.00Unit price: $0.93/ml
arcszérum
New product30% megtakarítás
retinol szérum
ránctalanító szérum
arcszérum
APLB - Azelaic Acid Peptide Ampoule Serum - Arcszérum azelainsavval - 40ml
pigmentfoltok elleni  szérum
hialuronsav szérum
New product20% megtakarítás
feszesítő ampulla
3.0 Kedvezményes ár$65.00 Eredeti ár$81.00Unit price: $2.17/ml
retinol szérum
niacinamid szérum
pigmentfolt halványító szérum
New product21% megtakarítás
Retinol szérum
Kedvezményes ár$30.00 Eredeti ár$38.00Unit price: $3.33/ml
APLB-SPICULE AMIDE SHOT 260 SERUM
Kedvezményes ár$38.00Unit price: $0.95/ml
New product20% megtakarítás
szérum
Kedvezményes ár$56.00 Eredeti ár$70.00Unit price: $1.12/ml
retinol szérum
Új termék
szérum
New product
NINE LESS - B-Boost 10% Niacinamide Serum - Niacinamid szérum - 30ml
Kedvezményes ár$46.00Unit price: $1.53/ml

Centella serum is one of the best choices if your skin struggles with redness, irritation, or a damaged protective barrier. Our Korean products made with Centella Asiatica extract – often simply called "Cica" in skincare – are famous for their exceptional anti-inflammatory and wound-healing properties. As part of your skincare routine, such a concentrated elixir not only soothes but also actively stimulates collagen production, helping to maintain the skin's elasticity.

🌿 What benefits does Centella serum offer for sensitive skin?

When using Centella serums, the active compounds in the plant (madecassoside, asiaticoside) immediately start working in the skin:

  • Fast skin soothing: quickly relieves burning sensations and redness caused by environmental factors.
  • Strengthening the skin barrier: helps rebuild the skin’s natural protective layer, making it more resistant to external irritations.
  • Wound healing and regeneration: excellent for fading acne scars and repairing damaged tissues.
  • Hydration and anti-aging: enhances the skin’s moisture retention and supports firmness.

🌟 When should you incorporate Centella serum into your daily routine?

  • After chemical exfoliation or retinol: to prevent possible irritation and soothe the skin.
  • When treating acne-prone skin: to reduce inflammation and promote scar-free healing.
  • In extreme weather conditions: to ease redness caused by cold wind or strong sunlight.
  • With a damaged skin barrier: if your skin feels tight, itchy, and reacts sensitively to everything.

🌿 How to choose the best Centella serum?

  • For extra sensitive skin: look for formulas that include panthenol or ceramide alongside centella.
  • For acne: choose a centella serum combined with tea tree or salicylic acid.
  • For dehydrated skin: Centella serums enriched with hyaluronic acid soothe and replenish moisture simultaneously.

📚 Learn more about soothing ingredients!

In our Centella Asiatica guide article, we explain in detail why this plant is a star in Korean skincare: Centella: Why is it so effective in Korean cosmetics?.

🛒 Say goodbye to irritation and redness!

Our list of Centella serum products above helps soothe your skin, but if you want a complete routine, check out our full range for sensitive skin as well!

Related content

All content
Round Lab újdonságok

Korean Round Lab cosmetics have arrived - discover the new product lines!

Round Lab's new products have arrived! Discover the Camellia Collagen, Vita Niacinamide, Soybean Panthenol, and Pine Cica product lines.

retinol szérum

Retinol serum for beginners - 7 common mistakes worth avoiding

Retinol serum is one of the best-known active ingredients in anti-aging skincare, but as a beginner, it is easy to start too quickly. The “the stronger, the more effective” approach, for example, c...

hidratáló arckrém

Moisturizer for oily skin - does your skin really need it?

If you have oily skin, you may have thought that moisturizer would only make your face look shinier. However, oily skin also needs hydration - the real question is which moisturizer to choose for o...