skin1004

SKIN1004

The SKIN1004 one of the most important representatives of natural and minimalist Korean skincare, centered around premium Centella Asiatica from Madagascar. Whether it's the pore-cleansing Poremizing line or the deep moisturizing Hyalu-Cica formulas, the brand's goal is to soothe the skin and skin barrier maximize protection.

SKIN1004 detailed information

Szűrők

Rendezés:

75 termék

New product20% megtakarítás
arcápoló szett
5.0 Kedvezményes ár$75.00 Eredeti ár$94.00Unit price: $75.00/db
Új termék20% megtakarítás
azelainsavas ampulla
5.0 Kedvezményes ár$56.00 Eredeti ár$70.00Unit price: $1.87/g
20% megtakarítás
SKIN1004 - Madagascar Centella Toning Toner - Nyugtató arctonik
5.0 Kedvezményes ár$57.00 Eredeti ár$71.00Unit price: $0.27/ml
25% megtakarítás
centella szérum
5.0 Kedvezményes ár$64.00 Eredeti ár$85.00Unit price: $0.64/ml
Új termék24% megtakarítás
dupla arctisztító szett
5.0 Kedvezményes ár$85.00 Eredeti ár$112.00Unit price: $0.26/ml
24% megtakarítás
SKIN1004 - Madagascar Centella Light Cleansing Oil - Arctisztító olaj - 30ml
4.0 Kedvezményes ár$22.00 Eredeti ár$29.00Unit price: $0.73/ml
New product30% megtakarítás
retinol szérum
gyulladáscsökkentő szérum
21% megtakarítás
fényvédő
18% megtakarítás
SKIN1004 - Madagascar Centella Ampoule - Hidratáló arcszérum - 30ml
5.0 Kedvezményes ár$27.00 Eredeti ár$33.00Unit price: $0.90/ml
29% megtakarítás
SKIN1004 - Madagascar Centella Light Cleansing Oil - Arctisztító olaj - 200ml
5.0 Kedvezményes ár$51.00 Eredeti ár$72.00Unit price: $0.26/ml
Új termék20% megtakarítás
feszesítő krém
Kedvezményes ár$61.00 Eredeti ár$76.00Unit price: $1.22/ml
Új termék15% megtakarítás
hámlasztó
Kedvezményes ár$57.00 Eredeti ár$67.00Unit price: $0.46/ml
New product20% megtakarítás
feszesítő ampulla
3.0 Kedvezményes ár$66.00 Eredeti ár$83.00Unit price: $2.20/ml
25% megtakarítás
fátyolmaszk
Kedvezményes ár$9.00 Eredeti ár$12.00Unit price: $9.00/db
New product20% megtakarítás
szérum
Kedvezményes ár$57.00 Eredeti ár$71.00Unit price: $1.14/ml
New product20% megtakarítás
szérum
Kedvezményes ár$40.00 Eredeti ár$50.00Unit price: $0.80/ml
New product20% megtakarítás
folthalványító arcápoló szett
5.0 Kedvezményes ár$91.00 Eredeti ár$114.00Unit price: $91.00/db
New product20% megtakarítás
pattanás elleni arcápoló szett
3.0 Kedvezményes ár$80.00 Eredeti ár$100.00Unit price: $80.00/db
New product20% megtakarítás
arcápoló szett
5.0 Kedvezményes ár$91.00 Eredeti ár$114.00Unit price: $91.00/db
New product20% megtakarítás
arctonik
Kedvezményes ár$60.00 Eredeti ár$75.00Unit price: $0.29/ml
New product21% megtakarítás
SKIN1004 - Madagascar Centella Teca Cream - Nyugtató és regeneráló krém
5.0 Kedvezményes ár$53.00 Eredeti ár$67.00Unit price: $0.71/ml
20% megtakarítás
fényvédő
Kedvezményes ár$57.00 Eredeti ár$71.00Unit price: $1.14/ml
20% megtakarítás
pattanás elleni krém
Kedvezményes ár$57.00 Eredeti ár$71.00Unit price: $2.85/ml

Detailed presentation of the SKIN1004 brand

Step into the world of SKIN1004, where the untouched power of nature meets modern science for pure, healthy skin! The brand's products are based on 100% pure Centella Asiatica extract from Madagascar. SKIN1004's philosophy is simple: back to basics, with natural and skin-friendly ingredients for maximum effectiveness.

💚 Why are SKIN1004 products so popular?

The brand has become a favorite among conscious skincare enthusiasts worldwide because it consistently combines "thousand-year-old" ingredients with modern technology.

  • Minimalist formulas: Following the "less is more" principle, they use only the most essential, proven effective ingredients.
  • Gentle composition: Most of their products are free from alcohol and artificial fragrances, making them safe for even the most sensitive skin without irritation.
  • Focus on centella asiatica: Every product is based on premium quality centella from Madagascar. This herb, also known as "tiger grass," is proven to soothe the skin and strengthen its natural protective barrier.
  • Excellent value for money: They offer high-quality, impressive solutions at an affordable price.

✨ Discover the SKIN1004 product lines and find treasures suited to your skin type: ✨

  • Madagascar Centella: Pure centella asiatica power for soothing the skin and strengthening the barrier. Ideal for sensitive skin.
  • Poremizing: Pink Himalayan salt to regulate enlarged pores and excess sebum production.
  • Hyalu-Cica: A synergistic blend of centella and 5 types of hyaluronic acid for deep hydration and filling fine wrinkles.
  • Tea-Trica: A trio of tea tree, pine needle, and centella to fight acne and calm inflamed skin.
  • Tone Brightening: The power of madecassoside, niacinamide, and alpha-arbutin to fade pigmentation spots and achieve a radiant, even skin tone.

📚 Not sure which SKIN1004 product line is best for you?

Read our detailed article: The Big SKIN1004 Test: Which Product Line Suits Your Skin?

🛒 Experience Madagascar’s treasure on your own skin!

Choose pure care: browse the most popular sunscreens for the cult SKIN1004 sun cream, or discover soothing serums at kbeautyforyou.hu!

Related content

All
hidratáló arckrém

Moisturizer for oily skin - does your skin really need it?

If you have oily skin, you may have thought that moisturizer would only make your face look shinier. However, oily skin also needs hydration - the real question is which moisturizer to choose for o...

pattanásos bőr

COSRX for acne - Which COSRX product should you choose for acne-prone skin?

COSRX for acne? We’ll show you which COSRX products may be suitable for acne-prone, blackhead-prone, and oily skin, and how to build your routine.

Tranexamic Acid

Tranexamic acid in Korean skincare - What is it good for, and how should you use it for pigmentation?

If you are looking for a targeted active ingredient for pigmentation spots, uneven skin tone, or a dull complexion, you have probably already come across tranexamic acid. In recent years, it has ap...