Normal skin

Szűrők

Rendezés:

197 termék

SKIN1004 - Madagascar Centella Tone Brightening Capsule Ampoule - Hidratáló ampulla - 30ml
38% megtakarítás
kollagén szérum
5.0 Kedvezményes ár$50.00 Eredeti ár$81.00Unit price: $0.91/ml
25% megtakarítás
hidratáló arckrém
4.8 Kedvezményes ár$62.00 Eredeti ár$83.00Unit price: $1.24/ml
21% megtakarítás
fényvédő
16% megtakarítás
kollagén maszk
5.0 Kedvezményes ár$16.00 Eredeti ár$19.00Unit price: $16.00/db
29% megtakarítás
SKIN1004 - Madagascar Centella Light Cleansing Oil - Arctisztító olaj - 200ml
5.0 Kedvezményes ár$51.00 Eredeti ár$72.00Unit price: $0.26/ml
26% megtakarítás
kollagén maszk
4.5 Kedvezményes ár$63.00 Eredeti ár$85.00Unit price: $0.84/ml
20% megtakarítás
Arctisztító hab
5.0 Kedvezményes ár$43.00 Eredeti ár$54.00Unit price: $0.34/ml
27% megtakarítás
medicube - Triple Collagen Cream 4.0 - Tripla kollagén krém
4.9 Kedvezményes ár$76.00 Eredeti ár$104.00Unit price: $1.52/ml
21% megtakarítás
SKIN1004 - Madagascar Centella Probio-Cica Enrich Cream - Hidratáló arckrém
4.7 Kedvezményes ár$67.00 Eredeti ár$85.00Unit price: $1.34/ml
26% megtakarítás
Arcápoló szett
4.8 Kedvezményes ár$95.00 Eredeti ár$128.00Unit price: $95.00/db
26% megtakarítás
Kollagén maszk
5.0 Kedvezményes ár$14.00 Eredeti ár$19.00Unit price: $14.00/db
21% megtakarítás
agyagmaszk
20% megtakarítás
arctisztító gél
25% megtakarítás
arcszérum
4.9 Kedvezményes ár$61.00 Eredeti ár$81.00Unit price: $1.22/ml
22% megtakarítás
arcszérum
4.9 Kedvezményes ár$49.00 Eredeti ár$63.00Unit price: $0.89/ml
25% megtakarítás
peptid szérum
5.0 Kedvezményes ár$63.00 Eredeti ár$84.00Unit price: $2.10/ml
24% megtakarítás
medicube - Collagen Jelly Cream - Kollagénes arckrém
4.4 Kedvezményes ár$72.00 Eredeti ár$95.00Unit price: $0.65/ml
fátyolmaszk
18% megtakarítás
SKIN1004 - Madagascar Centella Ampoule - Hidratáló arcszérum - 30ml
5.0 Kedvezményes ár$27.00 Eredeti ár$33.00Unit price: $0.90/ml
medicube - Triple Collagen Toner - Tripla kollagén arctonik
25% megtakarítás
Medicube-AGE-R  Glutathione Glow Cream
4.8 Kedvezményes ár$71.00 Eredeti ár$95.00Unit price: $1.42/ml
SKIN1004 - Madagascar Centella Watergel Sheet Ampoule Mask - Hidratáló fátyolmaszk
30% megtakarítás
medicube - Collagen Jelly Cream - Kollagénes arckrém
5.0 Kedvezményes ár$44.00 Eredeti ár$63.00Unit price: $0.88/ml
21% megtakarítás
SKIN1004 - Madagascar Centella Tone Brightening Capsule Ampoule
26% megtakarítás
Gyengéd arctisztító gél alacsony pH-értékkel a tiszta és kiegyensúlyozott arcbőrért.
4.8 Kedvezményes ár$31.00 Eredeti ár$42.00Unit price: $0.21/ml
19% megtakarítás
szemkörnyékápoló
4.8 Kedvezményes ár$46.00 Eredeti ár$57.00Unit price: $2.30/ml
25% megtakarítás
arctisztító hab
30% megtakarítás
SKIN1004 - Madagascar Centella Soothing Cream - Hidratáló arckrém
4.9 Kedvezményes ár$52.00 Eredeti ár$74.00Unit price: $0.69/ml
21% megtakarítás
SKIN1004 - Madagascar Centella Poremizing Light Gel Cream - Pórusösszehúzó krém
23% megtakarítás
SKIN1004 - Madagascar Centella Poremizing Clarifying Mask
16% megtakarítás
hidrogél maszk
Kedvezményes ár$16.00 Eredeti ár$19.00Unit price: $16.00/db
20% megtakarítás
SKIN1004 - Madagascar Centella Toning Toner - Nyugtató arctonik
5.0 Kedvezményes ár$57.00 Eredeti ár$71.00Unit price: $0.27/ml
25% megtakarítás
centella szérum
5.0 Kedvezményes ár$64.00 Eredeti ár$85.00Unit price: $0.64/ml
24% megtakarítás
SKIN1004 - Madagascar Centella Light Cleansing Oil - Arctisztító olaj - 30ml
4.0 Kedvezményes ár$22.00 Eredeti ár$29.00Unit price: $0.73/ml
25% megtakarítás
arctonik

Normal skin is the enviable, well-balanced condition most people desire. In this state, the skin’s sebum and moisture levels are in perfect harmony: there are no bothersome oily or tight dry areas, pores are fine, and the skin texture is smooth. The primary goal of normal skin care is not to treat an existing problem but to maintain this ideal condition, prevent early skin aging, and provide effective protection against environmental damage.

🌟 How to recognize normal skin?

Although normal skin appears “problem-free,” it’s important to understand its needs:

  • Balanced sebum production: The skin feels neither too oily nor too dry, with optimal hydration.
  • Fine texture: The skin surface is soft, and pores are almost invisible.
  • Healthy, natural glow: Even skin tone without dull patches.
  • Resilience: Rare occurrence of pimples, blackheads, or unexpected irritations.

✨ The role of K-beauty in normal skin care

The Korean skincare routine for normal skin focuses on prevention and perfection. The goal is to achieve and maintain the “glass skin” effect:

  • Continuous hydration: Layered moisturizing ensures that the deeper layers of the skin are also replenished with moisture.
  • Antioxidant protection: UV radiation and urban smog produce free radicals that age cells. Antioxidants neutralize these effects.
  • Sun protection and prevention: Conscious care helps avoid future pigmentation spots and premature fine lines.

💧 What are the key active ingredients for normal skin?

  • Hyaluronic acid: Easily maintains the skin’s moisture level without weighing it down.
  • Antioxidants (Vitamin C, green tea, ginseng): Protect the skin from the damaging effects of free radicals, preserving its youthfulness and radiance.
  • Propolis and snail mucin: Nutrient-rich ingredients that enhance the skin’s natural glow and strengthen its defense.
  • Gentle exfoliants (PHA, enzymes): Help maintain smoothness and freshness without causing irritation.

📚 Interested in the topic? Don’t miss this article!

Want to know how you can achieve the enviable complexion of Korean women? Read our guide: The Secret of Glass Skin: How to Achieve Radiant Skin?

🌟 Keep your skin healthy with kbeautyforyou.hu!

The biggest enemy of normal skin is neglect. Our selection includes premium Korean cosmetics that help maintain your skin’s natural balance and youthful appearance in the long term.

🛒 Preserve your skin’s natural beauty!

Choose from our recommended products for normal skin above, or if you want to boost your skin’s radiance alongside prevention, check out our Vitamin C products for maximum glow!

Related content

All content
hidratáló arckrém

Moisturizer for oily skin - does your skin really need it?

If you have oily skin, you may have thought that moisturizer would only make your face look shinier. However, oily skin also needs hydration - the real question is which moisturizer to choose for o...

pattanásos bőr

COSRX for acne - Which COSRX product should you choose for acne-prone skin?

COSRX for acne? We’ll show you which COSRX products may be suitable for acne-prone, blackhead-prone, and oily skin, and how to build your routine.

Tranexamic Acid

Tranexamic acid in Korean skincare - What is it good for, and how should you use it for pigmentation?

If you are looking for a targeted active ingredient for pigmentation spots, uneven skin tone, or a dull complexion, you have probably already come across tranexamic acid. In recent years, it has ap...